Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Κλοπή στο Παλατάκι

Στα τελευταία 8 δευτερόλεπτα ο ΟΣΦΠ νίκησε στο Παλατάκι τον ΠΑΟΚ με 72-74 αφού προηγουμένως οι διαιτητές ΔΕΝ έδωσαν φάουλ πάνω στον Κούπερ. Ο Δικέφσλος ηττήθηκε 72-74 με κάρφωμα του Μουν στο τέλος,αλλά νωρίτερα δεν δόθηκε πεντακάθαρο φάουλ στον Κούπερ.

Όπως αναμενόταν... Ο Μάντζαρης ανέλαβε τον Κούπερ και αυτό έδωσε την ευκαιρία αρχικά στον Χαραλαμπίδη με 2/2 τρίποντα να δώσει προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 11-7 (4.30). Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι παρά το καλό τους πάσινγκ γκέιμ. Ο Καλές με γκολ φάουλ έκανε το 16-7 (6.30), ενώ οι αλλαγές του Μπαρτζώκα δεν βοήιθησαν τον Ολυμπιακό, αφού ο ΠΑΟΚ έπαιζε καλή άμυνα και με τον Χαραλαμπίδη καυτό (3ο τρίποντο) έκλεισε το 10λεπτο 23-14.

Μάλιστα ο Τσαιρέλης έδωσε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στον ΠΑΟΚ (25-14), αλλά οι Μουν, Κόλινς, Σλούκας και ενέργεια έδωσαν στον Ολυμπιακό και την άμυνα του έδεσαν και έτσι σταδιακά οι ερυθρόλευκοι επέστρεψαν στο ματς (30-27 στο 15΄). Τα ελεύθερα τρίποντα των φιλοξενούμενων στο επιτυχημένο τους πάσινγκ γκέιμ (7/10 στο ημίχρονο) έβαλαν τον Ολυμπιακό οδηγό (32-33 στο 18΄) και με αυτό του Περπέρογλου στην εκπνοή οι ερυθρόλευκοι έκλεισαν το ημίχρονο 37-40 (ο ΠΑΟΚ 9/14δ, 5/13τρ, 12ρ, 7λ, ο Ολυμπιακός 7/15δ, 7/10τρ, 14ρ, 8λ).

Με το 8ο τρίποντο (στα 11) και ένα από τα κλασσικά καλάθια του Πρίντεζη ο Ολυμπιακός πέρασε 37-45 (21.30) και σταδικά ο ΠΑΟΚ έχανε σε φρεσκάδα, βραχυκυκλώνοντας στην γρήγορη άμυνα του αντιπάλου του. Επανήλθε όμως με ηρωική άμυνα και ισοφάρισε 51-51 (29΄) με επιμέρους σκορ 11-2 με τον Μπαρτζιώκα να έχει ξεχάσει τον Σλούκα, καλύτερο παίκτη του στην 2η περίοδο. Ο Μαρκόπουλος όμως έχασε με 4ο φάουλ τον Κασελάκη...

O Πέιν με κάρφωμα έδωσε προβάδσιμα στον ΠΑΟΚ 53-52 (31΄) πρόσφερε άλλο ένα ο Μαργαρίτης (55-52) και ο Τσαιρέλης με τρίποντο το 61-52 (32΄) ολοκληρώνοντας επιμέρους σκορ 21-3 απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που πελαγοδρομούσε σε άμυνα και επίθεση. Ωστόσο η είσοδος του Σλούκα και των Κόλινς, Μουν έδεσε και πάλι την ομάδα τους που μείωσε 65-63 (35΄) με τον Ντάνστον να κτυπά με συνεχή γκολ φάουλ.

Το τρίποντο του Κούπερ έκανε το 68-65, αλλά οι επόμενες επιθέσεις και από τις δύο ομάδες ήταν κακές. Η ΄άμυνα του ΠΑΟΚ όμως έτρωγε σίδερα... Δύο βολές του Κούπερ και ένα κάρφωμα του Πέιν μετά από δικό του κλέψιμο έκαναν το 72-67 στα 63΄', αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Μουν και δύο βολές του Λοτζέσκι μετά από άστοχο λέι απ του Χαραλαμπίδη έκαναν το 72-72 στα 24΄΄. Εκεί έγινε φάουλ στον Κούπέρ ο ΠΑΟΚ έχασε την μπάλα, ο Μουν κάρφωσε και το μπάζερ μπίτερ δεν βρήκε στόχο από τον Κούπερ...

Δεκάλεπτα: 23-14, 37-40, 51-52, 72-74

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 11, Κούπερ 14 (2), Χαραλαμπίδης 17 (5), Τσόχλας 3 (1), Τσαϊρέλης 13 (1), Δέδας 2, Μαργαρίτης 4, Καλλές 5, Κασελάκης 3 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Μουν 11 (3), Ντάνστον 8, Σπανούλης 6 (1), Περπέρογλου 3 (1), Σλούκας 12 (1), Κόλινς 12 (2), Σίμμονς, Λοτζέσκι 9 (1), Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2.

πηγή: basketplus.gr