Κυριακή 16 Φεβρουαρίου 2014

Μπορούσε την υπέρβαση...

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά προηγήθηκε με 1-0 στα σετ δείχνοντας σημάδια βελτίωσης, αλλά στο τέλος ηττήθηκε με 1-3 (25-13, 23-25, 24-26,16-25) από τον Ολυμπιακό. Στα δύο επόμενα σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες μίλησε η εμπειρία του Ολυμπιακού απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που στάθηκε καλά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος  της Volleyleague.

Το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ ήταν εντυπωσιακό. Με 4/4 τελειωμένες επιθέσεις, έναν άσσο και ένα μπλοκ οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 8-3. Με πιεστικό σερβίς και  απροσπέλαστο μπλοκ οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση περιόρισαν τα ατού του Ολυμπιακού και σε συνδυασμό με την εξαιρετική λειτουργία του Δικεφάλου σε υποδοχή , άμυνα , και επίθεση  οι ασπρόμαυροι έδειχναν να ελέγχουν πλήρως τον αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν με άσσο του Σμαραγδή σε 8-6 αλλά ο παίκτες του Γιάτση κατέβασαν τα ρολά στον Ιορντάνοφ για το 9-6. Νέο μπλοκ του Στίγγα στον Ιορντάνοφ έκανε το 12-7 με τον Βούλγαρο διαγώνιο να μειώνει σε 13-9. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο στο παιχνίδι με τον Τζελάτηνα διαμορφώνει το 15-10.  Ο Μίλκοφ έκανε το 16-11  και  ΠΑΟΚ με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 17-12. Ο Σμαραγδής έχασε το σερβίς για το 18-12 και κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Παντακίδης που μετά τα σερβίς του προκάλεσε τρικυμία στην υποδοχή του Ολυμπιακού με τον Δικέφαλο να τρέχει ένα σερί 5-0. Με άσσο ο Παντακίδης έκανε το 19-12, με δύο σερί επιθέσεις ο Λόουσον έκανε το 21-12, για να ακολουθήσουν δύο σερί μπλοκ στον Χριστοφιδέλη για το 23-12. Ο Στίγγας έκανε το 24-13 και ο Λόουσον το 25-13 για το 1-0 του ΠΑΟΚ.
Μετά και την απώλεια του πρώτου σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να πιέσει και να επιστρέψει στον αγώνα με τον Δικέφαλο όμως να μην αιφνιδιάζεται και να παίρνει κεφάλι στο σκορ με 8-6. Με τον Καλντέιρα να ανεβάζει στροφές ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 8-8 αλλά με καλό μπλοκ και εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση από τους Λόουσον , Μίλκοφ και Στίγγα οι ασπρόμαυροι ξέφυγαν με 13-11. Ο ΠΑΟΚ πήγε προηγούμενος και στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ με 16-14 με επίθεση του Λόουσον , αλλά ο Ιορντάνοφ χάλασε την υποδοχή του ΠΑΟΚ με συνέπεια οι ερυθρόλευκοι να τρέξουν ένα σερί 3-0 για το 17-18. Ο Μίλκοφ έφερε και πάλι μπροστά τον Δικέφαλο στο σκορ γα το 20-19. Ο Χριστοφιδέλης ισοφάρισε σε 21-21, και ο Ιορντάνοφ έκανε το 21-22 αλλά τραυματίστηκε ελαφριά και αντικαταστάθηκε μέχρι  τελείωμα του σετ από τον Σωτηρίου. Ο Γιούρισιτς έκανε το 21-24, ο Τζελάτης μείωσε σε 22-24, ο Κουρνέτας χρεώθηκε με υπέρβαση για το 23-24 αλλά στην επόμενη φάση ο Γιούρισιτς έκανε το 23-25 για το 1-1.
Ο Δικέφαλος ξεκίνησε καλά και στο τρίτο σετ και πήγε προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό ταμ άουτ με 8-5 με τον Ιορντάνοφ να επιστρέφει στη θέση του Σωτηρίου. Οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση συνέχιζαν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα παίρνοντας προβάδισμα με 15-12. Με τον Ιορντάνοφ όμως να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟΚ οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 15-15 με επίθεση του Βούλγαρου. Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι και το 21-21. Ο Καλντέιρα έκανε το 21-22 και ο Σμαραγδής έκανε το 21-23 . Με τον Ιορντάνοφ αλάνθαστο σε σερβίς και επίθεση ο Ολυμπιακός ξέφυγε 21-24. Λάθος σερβίς του Ιορντάνοφ μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 22-24. Ο Νικηφορίδης πέρασε στη θέση του Τζελάτη για το σερβίς και ρίσκο χάλασε την υποδοχή των ερυθρολεύκων με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει σε 24-24. Άουτ σερβίς του Νικηφορίδη και λάθος υποδοχή των γηπεδούχων διαμόρφωσαν το 24-26.
Απογοητευμένοι οι ασπρόμαυροι από τον τρόπο που χάθηκε το τρίτο σετ μπήκαν μουδιασμένοι δίνοντας τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 5-10. Από εκείνο το σημείο και μετά οι ασπρόμαυροι βρέθηκαν να κυνηγάν στο σκορ τον Ολυμπιακό που ξέφυγε με 6-12. Με πίεση στο σερβίς από τον Λόουσον οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-12 αλλά το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ δεν κράτησε με τον Ολυμπιακό να φθάνει με σχετική άνεση στο 16-25.
ΠΑΟΚ (Γιώργος Γιάτσης): Παντακίδης 7 (1/5 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Λόουσον 20 (15/28 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ - 38% άριστες), Στίγγας 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Μίλκοφ 19 (18/32 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 33% άριστες), Μακ Κίμπιν 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 4 (4/17 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 81% υπ - 56% άριστες), Πιπέργιας, Νικηφορίδης 1 (1 μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (8/17 επ, 87% υπ - 53% άριστες), Γιούρισιτς 11 (6/12 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 22 (17/32 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 64% υπ - 32% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (17/33 επ, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 6 (5/11 επ, 1 άσσος), Κουρνέτας 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 81% υπ - 44% άριστες), Μαρούλης, Κιόσης, Σωτηρίου 1 (1/3 επ)